اعطای حکم عضو هیئت مدیره مرکز آموزش های مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی

بدین وسیله اعلام می گردد که مورخ ۲۳دیماه ۹۹ طی حکم ریاست دانشگاه ، دکتر سعید ملیحی الذاکرینی به سمت عضو هیئت مدیره مرکز آموزش های مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی منصوب شدند.

فراخوان عضویت در انجمن مطالعات رواندرمانی ایران

تمامی مراحل عضویت در انجمن مطالعات رواندرمانی ایران بصورت آنلاین می باشد. با مراجعه به سایت iranpsa.ir می توانید مراحل عضویت خود را تکمیل بفرمایید.

کارگاه روش ها و فنون درمارن فراشناختی

کارگاه ” روش ها و فنون درمان فراشناختی” نخستین دوره از سلسله آموزشهای تخصصی رواندرمانی فراشناختی، توسط دکتر سعید ملیحی الذاکرینی (روانشناس سلامت، و پژوهشگر و بالینگر گروه فراشناخت درمانی دانشگاه علوم پزشکی هامبورگ و مدرس کارگاههای بین المللی فراشناخت درمانی) بصورت آنلاین و با اعطای مدرک معتبر از انجمن علمی مطالعات روان درمانی ایران در تاریخ ۱۹ و ۲۲ مرداد ماه سال جاری برگزار می شود. علاقه مندان جهت ثبت نام می توانند به سایت www.onwebclass.com مراجعه و یا از طریق شماره واتس اپ ۰۹۳۹۹۸۲۳۲۶۴ اطلاعات بیشتر کسب کنند.

دانلود و نصب رایگان اپلیکیشن فراشناخت درمانی از گوگل پلی استور ، دکتر سعید ملیحی الذاکرینی

اپلیکیشن درمان فراشناختی
به استحضار می رساند ، برنامه کاربردی / اپلیکیشن فارسی زبان  فراشناخت درمانی ، بعنوان یک ابزار کمکی و روش خودیاری در کنترل و مدیریت مشکلات و آشفتگی های روانشناختی با همکاری اینجانب و دانشگاه هامبورگ آلمان فعال شد.
براساس میثاق بین المللی گروه درمان فراشناختی متمرکز در کلینیک نوروسایکولوژی دانشگاه هامبورگ به نشانی فوق الذکری تمامی محصولات و خدمات کاملا رایگان بوده و در آینده هیچ هزینه ای برای کاربران نخواهد داشت. همچنین
 نصب و استفاده از این برنامه که مکمل  رواندرمانی حضوری است ، نیز رایگان می باشد در صورت تمایل می توانید از لینک های زیر بارگیری / دانلود و روی گوشی خود و دیگران نصب فرمایید.
اگر اینجانب را از  نقاط قوت وضعف بسته های درمانی و اپلیکیشن مطلع فرمایید که در بهبود آن بکوشیم ، سپاسگزار می شوم.
iOS: https://apps.apple.com/app/mkt-mehr/id1440597613
Android:  https://play.google.com/store/apps/details?id=de.uke.therapyapp&hl=fa

با تشکر و احترام

ملیحی الذاکرینی

وقت مشاوره تلفنی، آنلاین و حضوری در مرکز خدمات روان شناسی سیمیا

مرکز خدمات روانشناسی ومشاوره سیمیا وقتهای مشاوره خود را به صورت تلفنی و آنلاین و حضوری برگزار می کند.

در صورت تمایل برای رزرو وقت در بخش بزرگسال و کودک و نوجوان به صورت آنلاین، با شماره های ثابت مرکز تماس بگیرید و یا از طریق لینک زیر جهت رزرو وقت اقدام کنید:

تلفنهای تماس :

۰۲۶۳۴۴۸۰۶۰۲

۰۲۶۳۴۴۸۰۲۸۵

تعیین وقت از طریق سایت مرکز سیمیا:

برای تعیین وقت از طریق سایت کلیک کنید.

انتصاب دکتر سعید ملیحی الذاکرینی به عنوان مسئول ساماندهی استفاده از تکنولوژی های جدید مجازی

دکتر

اضطراب در چه کسانی بیشتر است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که اضطراب به شرایط و عواملی مربوط است که اهم آن به شرح زیر قابل عرضه‌اند:

۱ـ از نظر سن: اضطراب در همه سنین وجود دارد ولی عملاً در بین افرادی که در سنین بالاتری هستند بیشتر است، در نوجوانان بیشتر از کودکان، در بالغان بیشتر از نوجوانان و در بزرگسالان بیشتر از دیگر سنین است و دیگر علت این است که به تناسب افزایش سن مسائل و مشکلات افزون‌تر و باب ارتباطات گسترده‌تر می‌شود.

۲ـ از نظر جنس: بررسی‌ها نشان می‌دهند که اضطراب در دختران به مراتب بیشتر از پسران، در زنان بیشتر از مردان است این امر بدان خاطر است که خصوصیت جنس مذکر تفکر و اندیشه است و خصوصیت جنس مؤنث عواطف و طبق نظر یونگ خصایص روانی زن و مرد با هم فرق دارد.

۳ـ از نظر رشد: اضطراب با رشد و شرایط آن در رابطه است به خصوص رشد در سنین نوجوانی و بلوغ، گاهی نگرانی و اضطراب مربوط به رشد جنسی است.

۴ـ از نظر هوش: اضطراب در کودکان باهوش‌تر بیشتر است چون آنها جوانب بیشتری از امور را می‌بینند، آینده و شرایط آن را بیشتر حدس می‌زنند و در تجمل نامرادیها ضعیف‌ترند.

۵ـ عوامل عاطفی: طفلی که دچار حسادت می‌شود اضطراب در او شدیدتر است و همچنین افراد ترسو، مضطرب‌تر از افراد شجاعند. افراد خسته بیشتر از افراد عادی مضطربند و …

۶ـ از نظر اختلالات عصبی: افرادی که دچار اختلال عصبی هستند بیشتر از اضطراب رنج می‌برند و مسائل و مشکلات خود را بزرگتر می‌بینند.

۷ـ زود رنجها: افرادی که حساس و زودرنج بوده‌اند و آنهایی که در خانواده لوس و ننر بار آمده‌اند بیشتر دچار اضطراب می‌شوند.

۸ ـ بی‌ثباتی اوضاع: کودکانی که در محیط حیات خانواده و یا مدرسه از وضع و ثبات کافی برخوردار نیستند و اغلب در شرایط و موقعیتی جدید هستند بیشتر مضطرب می‌شوند.

۹ـ منتظران عقوبت: اطفالانی که مادران ضعیف داشته که توان و عرضه کاری را نداشته‌اند و هرگاه که کودک تخلفی می‌کرد او را منتظر می‌گذاشتند که پدر بیاید و او را تنبیه کند. طفلی که در انتظار فاجعه‌ای است و در شرایط ترس از جهنم، اخراج از خانه و مدرسه بسر می‌برد و یا در انتظار طلاق و جدایی والدین است اضطراب دارد.

۱۰ـ محیط نابسامان: کودکان که در محیط نابسامان و پر از تضاد هستند که بین نیک و بد تفاوتی نیست، در خانه‌های کم‌جمعیت، در خانواده‌های مرفه، در خانواده‌های پرتوقع، پر از مراقبت و پرتردید زمینه اضطراب زیاد است.

۱۱ـ افراد در معرض امتحان: افرادی که در معرض امتحانات گوناگون هستند ولی در خود احساس ضعفی دارند بیشتر در معرض اضطرابند.

۱۲ـ افراد بیمار: آنها که دچار اختلالاتی هستند خواه اختلالات جسمی و خواه روانی و یا عاطفی آنها اضطراب بیشتری دارند.

۱۳ـ دیگر افراد: و بالاخره افرادی که انفعالی، پرخاشگر،‌ لجوج، انتقادگر، دارای شرم حضور هستند، و هم افراد شاکی، محتاج کمک، سطحی‌نگر، ملول، ترسو و بزدل بیشتر دچار اضطراب می‌شوند.

چند نکته برای تقویت رشد روحی و جسمی کودکان

۱.الگوی مناسب برای کودکان باشید: بزرگترها منبع اصلی یادگیری برای کودکان هستند و نقش مهمی در شکل گیری شخصیت آنها دارند. به جای نگرانی و اضطراب بیش از حد، تمرینهای تن آرامی(ریلکسیشن) را به فرزندان خود بیاموزید.
۲. آموزش تاب آوری و حل مسئله: درخانه ماندن به واسطه سرگرم کردن کودک با بازی، کتاب خواندن، همکاری در کارهای منزل و… می تواند کودکان را به سمت سازگاری و رشد بهینه سوق دهد.
۳. تقویت روحیه همدلی: به کودکان بیاموزید که رفتارهای فردی و رعایت کردن اصول و قوانینی که در هر شرایطی و محیطی باید را رعایت کنیم(بعنوان مثال شستشوی دستها، در خانه ماندن در شرایط حاضر) چه تأثیری بر آسایش و سلامتی دیگران دارد. این روزها بهترین فرصت برای تقویت روحیه همدلی است. ۴. شناخت رفتارهای مناسب: در شرایطی که همه برای زنده ماندن و زندگی کردن تلاش می کنند، برخی فقط بدنبال منافع شخصی خود هستند(سفر می روند، مواد بهداشتی را احتکار می کنندو …) و در مقابل، افرادی هم از جان مایه می گذارند که تمام اینها الگوی رفتار خوب و بد را نشان می دهد. شاید شرایط پیش آمده بتواند زمینه رشد روحی و جسمی ما و فرزندانمان را بیشتر از قبل فراهم کند.

چگونه رفتارهای کودکان بیش فعال خود را در تعطیلات کنترل کنیم؟

دکتر پارکر هفت مهارت اصلی رو برای کنترل کردن رفتارهای کودکان بیش فعال مطرح کرده است:
مهارت اول:تمرکز بر رفتارهای مثبت
قبل از اینکه رفتارهای کودک خود را تغییر دهید باید رفتارهای خود را تغییر دهید.سعی کنید به رفتارهای مثبت آن ها واکنش نشان دهید و رفتارهای منفی او را نادیده بگیرید.
مهارت دوم:ارتباط روشن و شفاف
قوانینی را برای انجام امور در خانه تعیین کنید و این قوانین را واضح به او بگویید و رعایت قوانین را به طور جدی دنبال کنید و در انجام آن ها اقتدار داشته باشید.
مهارت سوم: آموزش اطاعت کردن
ابتدا به کودکان خود دستورات ساده بدهید(دستوراتی که می دانید آن ها انجام می دهند) و سپس دستورات سخت تر را ارائه بدهید. هنگامی که دستور پذیری داشتند به آن ها بازخورد فوری نشان دهید و آن ها را تشویق کنید. آموزش اطاعت کردن را در طول روز تمرین کنید.
مهارت چهارم:ارائه دستورات موثر
هنگامی کودکتان به دستور شما بی توجهی کرد با کودکتان صحبت نکنید و‌ وارد مذاکره نشوید و از اجبار و تنبیه بدنی و داد زدن اجتناب کنید و تمرین دستور پذیری را به ساعاتی بعد موکول کنید.
مهارت پنجم: استفاده از قرارداد رفتاری
انتظارات خود از کودک را به طور شفاف بیان کنید و آن ها داخل جدولی بنویسید و روی دیوار نصب کنید.هنگام انجام رفتار مثبت آن ها را داخل جدول علامت گذاری کنید و برای کودکان خود جایزه ای در نظر بگیرید.
مهارت ششم: محرومیت
هنگام بد رفتاری کودکانتان با احتیاط از پند و اندرز استفاده کنید و سعی کنید مشکلات را دوستانه حل کنید اما اگر بد رفتاری ها ادامه داشت و آسیب رسان بود از محرومیت(محرومیت از وسایل و فعالیت ها با تایم محدود) استفاده کنید. به یاد داشته باشید که استفاده زیاد از محرومیت، اثر آن را کاهش می دهد.
مهارت هفتم:آموزش مهارت حل مسئله
هنگامی که با کودک خود به مشکلی برخوردید ابتدا با یکدیگر مشکل را شناسایی کنید و به راه حل های مختلف فکر کنید. سپس با بررسی پیامد راه حل ها، بهترین راه حل را انتخاب کنید.

نکاتی در مورد مدیریت کودکان در منزل در شرایط کنونی

این روزها نگران ویروسی به نام کرونا هستیم که دنیا را درگیر خود کرده است. در این شرایط باید در خانه بمانیم تا بتوانیم زنجیره ابتلا به این ویروس را بشکنیم. والدینی که فرزندان کم سن و سال در منزل دارند بیش علاوه بر این نگرانی ها، سختی نگه داشتن فرزندان دلبندشان در منزل را نیز تحمل می کنند. چه کار کنیم تا کودکانمان در شرایط حاضر کمتر نگران باشند و بیشتر سرگرم شوند:

 • تلاش کنید محیط خانواده را آرام نگه دارید.
 • در حضور کودکان اخبار مربوط به این بیماری را با صدای بلند نخوانید و با نگرانی در مورد آن صحبت نکنیم.
 • وقتی دور هم در منزل نشسته ایم در کمال آرامش و با لحنی آرام، به زبان ساده با بچه ها در مورد بیماری صحبت کنیم. بطور مثال می توانیم به آنها بگوییم که این یک سرما خوردگی خیلی شدید است که اگر حرفهای دکترها را گوش کنیم و بهداشت را رعایت کنیم به آن مبتلا نمی شویم.
 • می توانیم با کشیدن نقاشی یا به شیوه عملی کارهایی را که برای پیشگیری از بیماری لازم است را به او بیاموزیم.
 • برای بچه ها ژل ضدعفونی دست تهیه کنیم که در شرایط لازم از آن استفاده کنند.
 • به آنها بیاموزیم که باکسی دست ندهند و فاصله شان را با دیگران حفظ کنند.ر
 • برای بچه ها داستانهایی را که دوست دارند بخوانیم.
 • با آنها به تماشای کارتون و فیلم بنشینیم.
 • با هم کاردستی درست کنیم.
 • برای بچه ها توضیح دهیم که ما بیماری رو جدی می گیریم ولی وقتی نکات بهداشتی را رعایت کنیم و در خانه بمانیم نیازی نیست نگران باشیم.
 • اگر بچه ها نگران مرگ و میر ناشی از این بیماری بودند و از ما راجع به آن سوال کردند برای آنها توضیح دهیم که درست است تعدادی از افراد بخاطر این بیماری از دنیا می روند ولی تعداد کسانی که حالشان بهتر می شود خیلی بیشتر از آنهایی است که می میرند.
 • می توانیم به صورت عینی مثلا با تعدادی مهره یا نخود و لوبیار تعداد مرگ و میر و تعداد کسانی را که حالشان بهتر شده را به کودک نشان دهیم.